×

Upozorenje

JUser: :_load: Nije moguće učitati korisnika sa ID: 772
Odštampajte ovu stranicu
utorak, 12. februar 2013. 12:54

Članovi i služba Odbora za bezbjednost i odbranu učestvovali na okruglom stolu o temi “Druga godina primjene Zakona o parlamentarnom nadzoru u oblasti bezbjednosti i odbrane“

Okrugli sto je organizovao Institut „Alternativa“ uz podršku Centra za demokratsku kontrolu oružanih snagaiz Ženeve (DCAF).

Uvodna izlaganja na skupu imali su predśednik Odbora za bezbjednost i odbranu, Mevludin Nuhodžić i predśednik Upravnog odbora Instituta „Alternativa“, Stevo Muk. 

Predśednik Mevludin Nuhodžić je predstavio realizovane aktivnosti Odbora u 2012. godini sa posebnim osvrtom na kvalitet održanih śednica, na kojima se aktuelnim temama pristupalo  na objektivan način, uz puno uvažavanje opšteg značaja za društvo kao cjelinu i uz postojanje jasno izražene političke volje za iznalaženje konsenzusa i najboljih mogućih pravaca djelovanja. On je apostrofirao da su subjekti parlamentarnog nadzora pokazali  visok stepen kooperativnosti i tačnosti u pogledu ispunjavanja zakonskih i drugih obaveza te da im je Odbor u kontinuitetu pružao podršku u pogledu ispunjavanja uslova i dostizanja potrebnih standarda u procesu evropskih i evroatlantskih integracija. Predśednik odbora Melvudin Nuhodžić istakao je da učešće predstavnika subjekata parlamentarnog nadzora, članova Odbora za bezbjednost i odbranu, predstavnika nevladinog sektora, kao i partnera iz DCAF-a na ovakvim projektima predstavlja jasan pokazatelj spremnosti svih aktera u sektoru bezbjednosti i odbrane da otvoreno i transparentno razmijene iskustva o dosadašnjem radu, kao i široku platformu za razgovor o eventualnoj potrebi za unapređenjem ili izmjenom postojećeg pravnog okvira.  

Predśednik Upravnog odbora Instituta „Alternativa“, Stevo Muk je kazao da je skup imao za cilj pružanje objektivnog prikaza rada Odbora u drugoj godini primjene Zakona o parlamentarnom nadzoru u oblasti bezbjednosti i odbrane, kao i pružanje mogućnosti da se kroz dijalog pokuša doći do rješenja za još efikasnije sprovođenje nadzora nad sektorom bezbjednosti i odbrane. Takođe, izrazio je uvjerenje da će se sugestije koje su date u monitoring izvještaju o radu Odbora u 2012. godini pomoći Odboru da učvrsti mehanizme za sprovođenje parlamentarnog nadzora. 

Tokom rada okruglog stola, predstavnik Instituta „Alternativa“, Marko Sošić, prezentovao je učesnicima monitoring izvještaja o radu Odbora u 2012. godini i primjene Zakona o parlamentarnom nadzoru u oblasti bezbjednosti i odbrane, koji su sačinili predstavnici ove nevladine organizacije. 

Na skupu su, pored članova i službe Odbora za bezbjednost i odbranu, učestvovali i predstavnici organa i institucija iz sektora odbrane i bezbjednosti, kao i predstavnici međunarodnih organizacija, civilnog društva i medija.