Predśednik Skupštine Crne Gore Ranko Krivokapić otvorio je konferenciju koju je organizovala Skupština Crne Gore u saradnji sa Savjetom Evrope „Sloboda izražavanja i odgovornost medija“ i poželio dobrodošlicu prisutnima.
Predśednik Skupštine Crne Gore Ranko Krivokapić je u svom obraćanju poručio da javni servisi moraju biti objektivni jer su zaštićeni, jer su monopolski, jer im je data moć građanske podrške, građanskih prihoda da obezbijede standard koji će biti primjer za druge.
Istakao je da ne pripada onima koji vjeruju da kako se bude razvijala demokratija da će se tako razvijati i mediji. Da ni politička elita, niti mediji nemaju pravo na tu komociju. On je poručio da mediji treba da otvore prostor za demokratiju, da treba da stvore prostor za demokratiju i to razvijanjem političke kulture, istinoljubljivosti.
Dir Van Eeckhout – izvanredni opunomoćeni ambasador, predstavnik Belgije u Savjetu Evrope, tematski koordinator u informativnoj politici (TC – INF) pozdravio je prisutne pohvalio inicijativu predsjednika Skupštine Crne Gore da se organizuje ovakva Konferencija koja ima veoma bitan značaj u daljoj demokratizaciji društva, razvoju medijske kulture i slobodnog izražavanja u Crnoj Gori. On je svojim izlaganjem poručio da je sloboda govora osnov koji gradi temelj stabilnog društva. Iz izlaganja je zaključeno da javni servis mora biti objektivan, nezavistan medij koji svojim radom utiče na razvoj i napredak građana Crne Gore. Naglasio je da su mediji u EU u prethodnom periodu suočeni sa rapidnim i dubokim promjenama, a da je javni servis prolazio kroz tranziciju, i da tako treba da bude i u ostalim državama.
Mitja Drobnič, šef delegacije Evropske Unije u Podgorici je us vom izlaganju poručio da je fundamentalno pravo svakog pojedinca sloboda izražavanja. On je izrazio zadovoljstvo zbog organizovanja ovakve Konferencije i da je za jačanje demokratizacije društva potrebno obezbjediti slobodu izražavanja. On je poručio da EU želi da iskorijeni zastrašivanje i blokiranje javnog izvještavanja i da je put kojim je potrebno to izdejstvovati upravo osuđivanje svih djela nasilja nad novinarima.
On je poručio da javni servis treba da bude pokretačka snaga u demokratizaciji društva. Ovim putem ukazano je na to da je EU snažno posvećena ovom cilju i da pruža podršku u rješavanju spornih pitanja koja stoje na putu jačanja demokratskih procesa u Crnoj Gori.
~ ~ ~ ~ ~
I sesija:
Tema ove sesije - Javni servis na usluzi vlasti ili javnosti?
Predśednik Venecijanske komisije Gianni Buquicchioje svojim izlaganjem ukazao na to da javni servis služi za javni interes, odnosno za interes svih građana jedne države, čiji su ciljevi neprofitabilni, ali čija sfera interesa mora biti u domenu demokratizacije društva, ali i stvaranje atmosfere koja će izgraditi mehanizme jačanja razvoja savremenog društva. On je naglasio značaj komunikacionih mehanizama današnjih medija, čija je uloga prenošenje vjerodostojnih informacija svakom pojedincu.
Panelisti koji su izlagali na ovu temu su i Marko Fili – generalni direktor Radio-televizije Slovenija,Belmin Karamehmedović – generalni direktor Radio–televizije Bosne i Hercegvine, ambasador Gerard Stoudmann – specijalni predstavnik OEBS-a za Zapadni Balkan, Gvozden Srećko Flego – bivši izvjestilac Parlamentarne skupštine Savjeta Evrope (PSSE) o zaštiti bezbjednosti novinara i medijskih sloboda.
~ ~ ~ ~ ~
II sesija
Tema ove sesije – Uloga komercijalnih medija u osiguravanju raznovrsnosti i pluralizma
Doris Pack - predśednica Robert Schuman Instituta u Budimpešti, poručila je da dobro poznaje ovu regiju i da su mediji u njoj veoma veliki problem, jer postoje određene obaveze u ovoj sferi koje moraju biti dovršene. Ona je poručila da svako mora da snosi odgovornost za svoja djela i da je transparentnost rješenje, kao i da je na poslanicima veliki posao i da moraju da osjete odgovornost i da se pokrenu u građenju demokratskog savremenog društva.
Daliborka Uljarević - izvršna direktorka NVO Centar za građansko obrazovanje osvrnula se na institucionalnu transparentnost kao i na rad i djelovanje Javnog servisa u Crnoj Gori, ona je ukazala na aktuelna dešavanja u sferi medija.
Petar Komnenić – novinar i urednik emisije Načisto, govorio je o nastanku današnje medijske scene u Crnoj Gori. Pored toga fokus njegovog izlaganja bila je aktuelna medijska scena u Crnoj Gori i odnos javnog servisa i politike.
Panelisti koji su izlagali na ovu temu su Dirk Van Eeckhout, izvanredni i opunomoćeni ambasador, predstavnik Belgije u Savjetu Evrope, tematski koordinator o informativnoj politici (TC-INF), Dragoljub Žarković, glavni i odgovorni urednik nedeljnika VREME, Senad Hadžifejzović, novinar, FACE TV i Mislav Bago, urednik Informativnog programa NOVA TV.
Prije početka konferencije „Sloboda izražavanja i medijska odgovonrnost“ predśednik Skupštine Crne Gore Ranko Krivokapić sastao se sa predśednikom Venecijanske komisije Gianni Buquicchiom.
~ ~ ~ ~ ~
Drugi dan konferencije “Sloboda izražavanja i odgovornost medija” nastaviće se 23. februara sa početkom u 10:00 sati. Tema naredne sesije je: Istraživačko novinarstvo u poređenju sa „kompromatom“.