Skupština Crne Gore je organ zakonodavne vlasti. Ona je predstavničko tijelo građana, a čine je poslanici i poslanice koje biraju građani neposrednim i tajnim glasanjem, na osnovu opšteg i jednakog biračkog prava.
Mandat Skupštine je četiri godine, poslanik/ca nema obavezujući mandat, opredjeljuje se i glasa po sopstvenom uvjerenju, ne može biti opozvan/a i uživa imunitet.
Poslanik/ca se bira na šest hiljada birača, u Crnoj Gori kao jedinstvenoj izbornoj jedinici, na osnovu izbornih lista koje podnose: političke partije (stranačka izborna lista), koalicije političkih partija (koaliciona izborna lista) i grupe građana (izborna lista grupe građana). Poslanički mandati dodjeljuju se saglasno proporcionalnom, tzv. Dontovom izbornom principu ili principu najvećih količnika. Skupština radi na redovnim i vanrednim zasijedanjima, a na zasijedanjima radi u śednicama. Redovno zasijedanje održava se dva puta godišnje, i to: prvo počinje prvog radnog dana u martu i traje do kraja jula, a drugo počinje prvog radnog dana u oktobru i traje do kraja decembra. Vanredno zasijedanje održava se na zahtjev najmanje 1/3 ukupnog broja poslanika i poslanica, predśednika države i predśednika Vlade i može se održati od prvog radnog dana u januaru do posljednjeg radnog dana u februaru i od prvog radnog dana u avgustu do posljednjeg radnog dana u septembru.