Preskoči na sadržaj Preskoči na podmeni Naslovna strana Aktuelnosti Mapa sajta Śednice skupštine Śednice radnih tijela Zakoni Kontakt Online streaming Ustav Crne Gore Akcioni plan Poslovnik Skupštine Plan zakonodavnog rada Mjesečni bilten Građani Međunarodna saradnja
Skupština Crne Gore

nas 5te 1VPredsjednik Odbora za ljudska prava i slobode dr Halil Duković, zamjenica predsjednika Odbora dr Ljiljana Đurašković  i članovi Odbora: prim. dr Izet Bralić, Ljerka Dragičević i Kemal Zoronjić održali su danas sastanak sa Milisavom Koraćem, izvršnim direktorom i Slobodanom Vukovićem, predstavnikom Saveza udruženja roditelja djece i omladine sa teškoćama u razvoju “Naša inicijativa”, čime je nastavljena saradnja uspostavljena početkom 2010. godine, a sa ciljem da doprinese  rješavanju problema djece i omladine sa teškoćama u razvoju i poboljšanju njihovog položaja u društvu. To se, prvenstveno, odnosi na sveobuhvatnije pravo na rehabilitaciju i zdravstvenu zaštitu, kvalitetnije školovanje, zapošljavanje te djece i rešavanja socijalnog statusa njihovih roditelja.

Umjesto pomoćnika ministra rada za socijalnu i dječiju zaštitu, kome je poziv bio upućen, a koji zbog prethodno preuzetih obaveza, nije bio u mogućnosti da prisustvuje, sastanku je prisustvovala Irma Kalač.
Predsjednik Odbora je saopštio da je Odbor i u dosadašnjem periodu značajnu pažnju poklanjao ovoj posebno ranjivoj kategoriji stanovništva, a kroz svoje aktivnosti, u domenu Poslovnikom Skupštine Crne Gore utvrđenih nadležnosti, nastojao je poboljšati položaj djece sa teškoćama u razvoju i njihovih roditelja.
 Milisav Korać i Slobodan Vuković, predstavnici Saveza „Naša inicijativa“, zahvaljujući Predsjedniku i članovima Odbora na dosadašnjoj saradnji i svim aktivnostima učinjenim u cilju poboljšanja položaja djece sa teškoćama u razvoju, istakli su da ima još puno aktivnosti koje bi trebalo uraditi u narednom periodu. Iznijeli su probleme sa kojima se suočavaju djeca sa smetnjama u razvoju i njihove porodice, a koji se odnose ne nedovoljan iznos finansijskih sredstava koja dobijaju za tuđu njegu i pomoć, neadekvatnu stomatološku zaštitu, probleme u vezi sa rehabilitacijom, zdravstvenom zaštitom i osiguranjem, obrazovanjem, kao i način korišćenja sredstava koja se slivaju u Fond za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje lica sa invaliditetom. 
Predstavnica Ministarstva rada i socijalnog staranja je upoznala učesnike sastanka sa aktivnostima koje Ministarstvo u kontinuitetu realizuje u cilju poboljašanja položaja djece sa teškoćama u razvoju i osoba sa invaliditetom, generalno, navodeći da je u toku rad na poboljšanju teksta Predloga zakona o socijalnoj i dječjoj zaštiti, koji je prethodno povučen iz skupštinske procedure. Veoma važnom je i ocijenila i saradnju sa nevladinim sektorom koji se bavi pitanjima djece sa teškoćama u razvoju. Naglasila je da će Ministarstvo rada i socijalnog staranja i u narednom periodu, brojne aktivnosti, u skladu sa svojim finansijskim mogućnostima, usmjeravati na poboljšanje položaja lica sa invaliditetom. 
Na sastanku je zaključeno da svi relevantni subjekti u narednom periodu treba da preduzimaju aktivnosti, u skladu sa svojom nadležnošću, kako bi zajedničkim djelovanjem doprinijeli daljem poboljšanju položaja djece sa teškoćama u razvoju, kao izuzetno ranjive populacije. Članovi Odbora za ljudska prava i slobode su odlučili da svojim djelovanjem podrže opravdane i realne zahtjeve koji budu usmjereni na poboljšanje položaja djece sa teškoćama u razvoju, u skladu sa zakonskim rješenjima i finansijskim mogućnostima države. Takođe, naglašeno je da bi poslodavci umjesto da uplaćuju sredstva Fondu za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje lica sa invaliditetom, trebalo da zapošljavaju lica sa invaliditetom. 
Saradnja će se nastaviti putem, prethodno dogovorenih, načina i nivoa saradnje koji se odnose na: 
 - obavezu razmatranja svakog predloga zakona koji tretira ovu problematiku;
 - iniciranje zakonskih tekstova kojima se reguliše predmetna oblast i
 - prisustvo predstavnika Saveza sjednicama Odbora prilikom razmatranja zakonskih tekstova preko kojih mogu doprinijeti poboljšanju prava ove populacije.