Śednici su prisustvovali predstavnik UN sistema Benjamin Perks, sa saradnicima, prof. Olivera Komar, predstavnica agencije Defacto, predśednik Odbora za ljudska prava i slobode dr Halil Duković i pojedini članovi tog odbora kao i poslanica Zorica Kovačević.
Benjamin Perks je saopštio da je Crna Gora jedna od 75 zemalja u svijetu čiji će građani imati uticaja na stvaranje Svijeta kakvog želimo nakon 2015 i da je današnja śednica kao i tekuće konsultacije sa građanima o prioritetima za razvoj zemlje u periodu nakon 2015 godine, šansa za Crnu Goru da rodnu ravnopravnost i zaustavljanje nasilja nad ženama stavi na vrh svoje razvojne agende. Istakao je da je nasilje nad ženama najrasprostanjeniji oblik nejednakosti, i naglasio da je rodna ravnopravnost i osnaživanje žena od ključnog značaja za ubrzavanje procesa pristupanja Crne Gore EU.
U uvodnom obraćanju predśedavajuća mr Branka Tanasijević, članica Odbora za rodnu ravnopravnost, saopštila je da su Milenijumski razvojni ciljevi definisani 2000. godine, sa ciljem da budu ispunjeni do 2015.godine i da je Sistem Ujedinjenih nacija u Crnoj Gori započeo nacionalne konsultacije o razvojnim prioritetima nakon 2015.godine, u okviru globalne kampanje Svijet kakav želimo 2015. Polazeći od činjenice da je Crna Gora jedna od 75 zemalja koju su Ujedinjene nacije do sada uključile u sprovođenje nacionalnih konsultacija, naglasila je da se konsultacije u Crnoj Gori sprovode u saradnji sa brojnim partnerima, a u cilju da građani/ke iskažu svoje brige i prioritete i daju prijedloge za riješavanje pitanja koje su prepoznali. Tim povodom, kako je naglasila, agencija Defacto angažovana od strane UNDP-a, sprovela je reprezentativno istraživanje kojim su se izdvojile prioritetne oblasti za Crnu Goru, između ostalih i tema Jednakost.