Preskoči na sadržaj Preskoči na podmeni Naslovna strana Aktuelnosti Mapa sajta Śednice skupštine Śednice radnih tijela Zakoni Kontakt Online streaming Ustav Crne Gore Akcioni plan Poslovnik Skupštine Plan zakonodavnog rada Mjesečni bilten Građani Međunarodna saradnja
Skupština Crne Gore

Regionalne inicijative

U okviru saradnje parlamenata regiona, koja se odvija kroz mehanizme regionalnih inicijativa, uloga Skupštine Crne Gore prepoznata je kao konstruktivna i sveobuhvatna, odnosno, posebno posvećena daljem razvoju i unapređenju kapaciteta regionalnih inicijativa čijih je član. To su Centralnoevopska inicijativa (CEI), Jadransko-jonska inicijativa (JJI) i Proces saradnje u Jugoistočnoj Evropi (SEECP).

Regionalna saradnja predstavlja jedan od ključnih elemenata integracijskog procesa, posebno procesa stabilizacije i pridruživanja, a sama brzina procesa evropskih integracija svakako zavisi i od međusobne saradnje država na Balkanu i njihove spremnosti da pripadaju ujedinjenoj Evropi.

Generalno posmatrajući, Skupština Crne Gore karakterisana je kao primjer zakonodavnog organa koja kroz učešće u mehanizmima regionalnog djelovanja održava dobrosusjedske odnose sa zemljama regiona i promoviše saradnju u cilju regionalne stabilnosti. Parlamentarna posvećenost ragionalnoj saradnji manifestuje se kroz aktivno učešće u parlamentarnom okupljanju i djelovanju regionalnih inicijativa, kao i kroz uspješno predsjedavanje Crne Gore ovim inicijativama u 2010. i 2011. godini. 

Proces saradnje u Jugoistočnoj Evropi je regionalni okvir koji je iniciran juna 1996. godine na sastanku ministara inostranih poslova zemalja Jugoistočne Evrope (JIE) u Sofiji, sa ciljem promovisanja i jačanja dobrosusjedskih odnosa između zemalja JIE i transformisanja regiona u zonu mira, bezbjednosti, stabilnosti i saradnje. Članice SEECP su 12 država: Albanija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Crna Gora, Grčka, Hrvatska, Makedonija, Moldavija, Rumunija, Slovenija, Srbija i Turska.

Crna Gora je formalno postala 11. članica SEECP na Samitu, održanom 10. i 11. maja 2007. godine u Zagrebu. Najznačajniji dokument SEECP je „Povelja o dobrosusjedskim odnosima, stabilnosti, bezbjednosti i saradnji u Jugoistočnoj Evropi“.

Politički okvir ovog procesa saradnje pokriva pitanja bezbjednosti i stabilnosti, razvoj saradnje na planu ekonomije i zaštite životne sredine, promovisanje humanitarne, socijalne i kulturne saradnje, kao i saradnje u oblasti pravde, borbe protiv organizovanog kriminala, terorizma, trgovine drogom, oružjem i ljudima.

Crna Gora predsjedavala je Inicijativom (jun 2010. – jun 2011.). u tom periodu značajno je povećan obim parlamentarnih aktivnosti Inicijative, kako kroz organizaciju samih sastanaka u Crnoj Gori, tako i kroz jačanje komunikacije sa drugim regionalnim organizacijama i inicijativama. U toku predsjedavanja formirana je i Radna grupa sastavljena od poslanika i nacionalnih koordinatora država članica sa ciljem pronalaska najboljih modaliteta za institucionalno preuređenje Inicijative, odnosno stvaranje Parlamentarne skupštine SEECP-a.

Predstavnici Skupštine Crne Gore učestvuju u aktivnostima Radne grupe. U prethodnom periodu održan je šesti sastanak Radne grupe u Beogradu (18. septembar) i sedmi u Skoplju (16. oktobar 2012.), na kojima je nastavljena rasprava o institucionalizaciji Parlamentarne dimenzije SEECP. Od juna 2012. godine predsjedavajuća država SEECP-a je Makedonija. U Skoplju je 15. oktobra održana Regionalna konferencija na temu “15 godina Parlamentarne dimenzije SEECP – prošlost, sadašnjost i evropska budućnost regiona", na kojoj je učestvovao i predstavnik Skupštine Crne Gore.

Februara 2013. godini, u Skoplju, održan je Osmi sastanak Radne grupe PD-SEECP-a, na kome je bilo riječi o modelima za uspostavljanje stalnog međunarodnog Sekretarijata, te aktivnostima koje je potrebno preduzeti u pogledu institucionalizacije Parlamentarne dimenzije SEECP-a (Parlamentarna skupština Parlamentarne dimenzije SEECP-a).