Proces saradnje u Jugoistočnoj Evropi je regionalni okvir koji je iniciran juna 1996. godine na sastanku ministara inostranih poslova zemalja Jugoistočne Evrope (JIE) u Sofiji, sa ciljem promovisanja i jačanja dobrosusjedskih odnosa između zemalja JIE i transformisanja regiona u zonu mira, bezbjednosti, stabilnosti i saradnje. Članice SEECP su 12 država: Albanija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Crna Gora, Grčka, Hrvatska, Makedonija, Moldavija, Rumunija, Slovenija, Srbija i Turska.
Crna Gora je formalno postala 11. članica SEECP na Samitu, održanom 10. i 11. maja 2007. godine u Zagrebu. Najznačajniji dokument SEECP je „Povelja o dobrosusjedskim odnosima, stabilnosti, bezbjednosti i saradnji u Jugoistočnoj Evropi“.
Politički okvir ovog procesa saradnje pokriva pitanja bezbjednosti i stabilnosti, razvoj saradnje na planu ekonomije i zaštite životne sredine, promovisanje humanitarne, socijalne i kulturne saradnje, kao i saradnje u oblasti pravde, borbe protiv organizovanog kriminala, terorizma, trgovine drogom, oružjem i ljudima.
Crna Gora predsjedavala je Inicijativom (jun 2010. – jun 2011.). u tom periodu značajno je povećan obim parlamentarnih aktivnosti Inicijative, kako kroz organizaciju samih sastanaka u Crnoj Gori, tako i kroz jačanje komunikacije sa drugim regionalnim organizacijama i inicijativama. U toku predsjedavanja formirana je i Radna grupa sastavljena od poslanika i nacionalnih koordinatora država članica sa ciljem pronalaska najboljih modaliteta za institucionalno preuređenje Inicijative, odnosno stvaranje Parlamentarne skupštine SEECP-a.
Predstavnici Skupštine Crne Gore učestvuju u aktivnostima Radne grupe. U prethodnom periodu održan je šesti sastanak Radne grupe u Beogradu (18. septembar) i sedmi u Skoplju (16. oktobar 2012.), na kojima je nastavljena rasprava o institucionalizaciji Parlamentarne dimenzije SEECP. Od juna 2012. godine predsjedavajuća država SEECP-a je Makedonija. U Skoplju je 15. oktobra održana Regionalna konferencija na temu “15 godina Parlamentarne dimenzije SEECP – prošlost, sadašnjost i evropska budućnost regiona", na kojoj je učestvovao i predstavnik Skupštine Crne Gore.
Februara 2013. godini, u Skoplju, održan je Osmi sastanak Radne grupe PD-SEECP-a, na kome je bilo riječi o modelima za uspostavljanje stalnog međunarodnog Sekretarijata, te aktivnostima koje je potrebno preduzeti u pogledu institucionalizacije Parlamentarne dimenzije SEECP-a (Parlamentarna skupština Parlamentarne dimenzije SEECP-a).